Historia creepersów

Właśnie te buty są już z nami od wielu lat, a nadal stanowią jedne z popularniejszych, a co za tym idzie dominujące wśród trendów zarówno męskich, jak i damskich. Postanowiliśmy poświęcić im nieco więcej czasu i dowiedzieć się skąd tak naprawdę wzięły się creepersy. Ich historia jest nieco zdumiewająca, a współczesne modele znacznie różnią się od poprzednio zaprojektowanych – zresztą sprawdź sam!

Początki creepersów

Wszystko zaczęło się tak naprawdę w 1949 roku, kiedy to George Cox zaprojektował pierwsze tak zwane hamiltony, które dopiero potem zyskały nazwę creepersów. Początkowo służyły one jako obuwie żołnierzy w Afryce, którzy musieli poruszać się po piaskach pustyni, a do tego właśnie potrzebowali butów na wyższej podeszwie, by uniknąć gorąca pod stopami. Następnie projektanci mody zainspirowali się stylem żołnierzy i przenieśli ten typ obuwia na wybiegi oraz modę uliczną, która została przyswojona głównie przez przedstawicieli subkultur takich jak: punk, goth czy new romantic.

Creepersy nosiły głównie rockowe zespoły, których styl ubierania się także miał spore znaczenie dla przekazu ich tekstów piosenek. Buntowniczy tryb życia świetnie uzupełniały dodatki nieoczywiste i oryginalne, a takie właśnie były i są creepersy. Z początku pełniły praktyczną funkcję ochrony przed gorącym piaskiem, a z czasem stały się wizytówką awangardowego stylu. Przyczynili się do tego nie tylko wielcy projektanci, ale także grupy subkultur, które przejęły w tym czasie inicjatywę.

Creepersy obecnie

Jednak patrząc z dzisiejszej perspektywy, wizerunek tego obuwia znacznie się zmienił. Nie już żołnierzom, a także nie są użytkowane wyłącznie przez punkowców. Aktualnie creepersy zyskały szersze zastosowanie, a to głównie za sprawą odwagi i nietuzinkowości projektantów czy światowej sławy gwiazd, które zaczęły je nosić i łączyć z różnymi stylizacjami, mimo iż wcześniej nie były kojarzone z konkretnymi subkulturami czy nawet rockowym stylem.

Świetnym przykładem są creepersy damskie, które możesz znaleźć już nie tylko w czarnej i mrocznej odsłonie, ale również pod postacią bardziej dziewczęcą i kobiecą, a to za sprawą dodatków w postaci wstążeczek czy innych aplikacji. Również odmienne niż dotychczas kolory potrafiły zdziałać wiele, dzięki czemu creepersy są noszone jako obuwie sportowe, casualowe czy ekstrawaganckie. Wszystko zależy od materiału z jakiego zostały wykonane oraz formy, a między innymi w sklepach online możesz znaleźć mnóstwo ich wariantów. Na pewno w żadnej szafie nie powinno zabraknąć creepersów, które posiadają wieloletnią tradycję i nieznaną wszystkim historię, a dziś mogą już służyć każdemu, kto odważy się połączyć je z własną stylizacją.

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.