Czy słyszałaś już o wiskozie?

19 wrz, 17

Wbrew pozorom to znany i bardzo ceniony materiał, który od wielu lat jest wykorzystywany w różnych dziedzinach mody. Posiada mnóstwo korzystnych właściwości, o których warto wiedzieć więcej.

Do jakiego rodzaju odzieży jest wykorzystywana?

Tutaj można wymieniać w nieskończoność, ponieważ już wiele dziedzin pragnie korzystać z dobrodziejstw tkaniny wiskozowej. Przede wszystkim stosowana jest w produkowaniu bielizny dziennej i nocnej, ze względu na swoje cechy przewiewności i lekkości. Z pewnością wiele Pań i Panów nawet nie jest do końca świadomych tego, że najprawdopodobniej ich piżamy i koszule nocne wykonane są chociaż w połowie z tego rodzaju tkaniny. Dużą popularnością cieszy się ona również w gronie alergików, którzy muszą zaopatrzać się w szczególnych sklepach, gdzie odzież jest dedykowana dla skóry wrażliwej i podatnej na uczulenia względem sztucznych materiałów. Właśnie dlatego rodzice również coraz częściej wybierają wiskozę jako główny składnik ubranek dziecięcych. Można o tym przeczytać już w wielu poradnikach parentingowych. Chcielibyśmy także wspomnieć o zastosowaniu włókien wiskozowych przez pracowników medycznych lub związanych z innymi branżami, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności i sterylności w trakcie działania. Jak widać wiskoza opanowała już większość sfer naszego życia codziennego i zawodowego.

Mocne i słabe strony

Generalnie zadając sobie pytanie: „czy wiskoza to dobry materiał?” odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Potwierdzi to wiele osób, które miało z nią dotychczas jakąkolwiek styczność, a także specjaliści, którzy znają się na właściwościach tkanin oraz ich zastosowaniu w porównaniu do innych. Jednakże jak wszędzie można zauważyć także wady, który dla jednych użytkowników będą kluczowe, a dla pozostałych mniej istotne.

Główną korzyścią, jaka wynika z użytkowania odzieży wiskozowej, jest jej zwiewność. Pozwala ona na swobodne filtrowanie powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać i zachować swoje naturalne własności. Drugą rzeczą jest absorpcyjność materiału, który niweluje oznaki potu i zapewnia użytkownikowi przyjemne uczucie chłodu, mimo dużego wysiłku czy zbyt dużej temperatury powietrza. Jak wspomnieliśmy wcześniej wiskoza jest odporna na przyciąganie różnego rodzaju bakterii wywołujących alergię. Natomiast z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na strukturę tej tkaniny, gdzie musisz włożyć sporo wysiłku w jego wyprasowanie, gdyż bardzo szybko i trwale się gniecie. Czasem zdarza się nawet, że odzież kurczy się w praniu lub traci swoją pierwotną elastyczność i kształt, aczkolwiek zaznaczamy, że wszystko to zależy głównie od proporcji danego materiału, a także rzetelności producenta, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie wysokiej jakości ubrań.

Powiązane artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz