Czy słyszałaś już o wiskozie?

Wbrew pozorom to znany i bardzo ceniony materiał, który od wielu lat jest wykorzystywany w różnych dziedzinach mody. Posiada mnóstwo korzystnych właściwości, o których warto wiedzieć więcej.

Do jakiego rodzaju odzieży jest wykorzystywana?

Tutaj można wymieniać w nieskończoność, ponieważ już wiele dziedzin pragnie korzystać z dobrodziejstw tkaniny wiskozowej. Przede wszystkim stosowana jest w produkowaniu bielizny dziennej i nocnej, ze względu na swoje cechy przewiewności i lekkości. Z pewnością wiele Pań i Panów nawet nie jest do końca świadomych tego, że najprawdopodobniej ich piżamy i koszule nocne wykonane są chociaż w połowie z tego rodzaju tkaniny. Dużą popularnością cieszy się ona również w gronie alergików, którzy muszą zaopatrzać się w szczególnych sklepach, gdzie odzież jest dedykowana dla skóry wrażliwej i podatnej na uczulenia względem sztucznych materiałów. Właśnie dlatego rodzice również coraz częściej wybierają wiskozę jako główny składnik ubranek dziecięcych. Można o tym przeczytać już w wielu poradnikach parentingowych. Chcielibyśmy także wspomnieć o zastosowaniu włókien wiskozowych przez pracowników medycznych lub związanych z innymi branżami, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności i sterylności w trakcie działania. Jak widać wiskoza opanowała już większość sfer naszego życia codziennego i zawodowego.

Mocne i słabe strony

Generalnie zadając sobie pytanie: „czy wiskoza to dobry materiał?” odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak! Potwierdzi to wiele osób, które miało z nią dotychczas jakąkolwiek styczność, a także specjaliści, którzy znają się na właściwościach tkanin oraz ich zastosowaniu w porównaniu do innych. Jednakże jak wszędzie można zauważyć także wady, który dla jednych użytkowników będą kluczowe, a dla pozostałych mniej istotne.

Główną korzyścią, jaka wynika z użytkowania odzieży wiskozowej, jest jej zwiewność. Pozwala ona na swobodne filtrowanie powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać i zachować swoje naturalne własności. Drugą rzeczą jest absorpcyjność materiału, który niweluje oznaki potu i zapewnia użytkownikowi przyjemne uczucie chłodu, mimo dużego wysiłku czy zbyt dużej temperatury powietrza. Jak wspomnieliśmy wcześniej wiskoza jest odporna na przyciąganie różnego rodzaju bakterii wywołujących alergię. Natomiast z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na strukturę tej tkaniny, gdzie musisz włożyć sporo wysiłku w jego wyprasowanie, gdyż bardzo szybko i trwale się gniecie. Czasem zdarza się nawet, że odzież kurczy się w praniu lub traci swoją pierwotną elastyczność i kształt, aczkolwiek zaznaczamy, że wszystko to zależy głównie od proporcji danego materiału, a także rzetelności producenta, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie wysokiej jakości ubrań.

Skąd najlepsza jakość?
Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, aczkolwiek większość projektantów mody oraz zwykłych użytkowników potwierdzić naszą...

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.